V soboto 26.10.2019 se je v Rogaški Slatini zaključilo 6. Mednarodno srečanje uroginekologov – 6th Regional Top 40 Urogynecology meeting, ki predstavlja najpomembnejše uroginekološko srečanje v državi.

Glavni organizator in ustanovitelj tega tradicionalnega kongresa prof. dr. Igor But je tokratno srečanje posvetil dvema glavnima temama, kronični bolečini v mali medenici in laparoskopskemu zdravljenju zdrsa medeničnih organov. Eminentni predavatelji iz Slovenije, Portugalske, Češke in Nemčije so govorili o diagnostiki in zdravljenju kroničnih bolečin v mali medenici, ki so med drugim lahko tudi ginekološkega (npr. endometrioza) ali pa tudi ortopedskega izvora (spinalna stenoza in protruzija diska) in so lahko v povezavi s simptomi spodnjih sečil. Izpostavljena je bila tudi pudendalna nevropatija, ki je pogosto spregledana težava. Zaradi težav, ki jih povzroča (bolečine v zunanjem spolovilu, mikcijske motnje), pa lahko zelo poslabša kvaliteto življenja prizadetih pacientk.

V drugem sklopu predavanj so se predavatelji iz Slovenije, Anglije in Hrvaške osredotočili na operativno zdravljenje zdrsa ginekoloških organov in pri tem predstavili tako laparoskopski pristop, kot tudi vaginalni pristop, tudi z uporabo mrežic. Trenutno je laparoskopija glavni operativni trend zdrsa, saj omogoča ženskam hitrejše okrevanje in hitrejšo vrnitev v službo, manj je tudi pooperativnih zapletov in bolečin.

Sledile so predstavitve video posnetkov operacij in zapletov in razprava o reševanju teh zapletov. Konec dneva je bil posvečen veliki dilemi v uroginekologiji, ki jo predstavlja lasersko zdravljenje uroginekoloških težav. Ta metoda je še vedno v fazi preizkušanja in zdi se, da bi lahko pomagala le starejšim pacientkam s suho nožnico in tistim z zelo blago obliko stresnega uhajanja vode.

Drugi dan kongresa pa je bil posvečen polnilom sečnice, ki predstavljajo minimalno invazivno metodo zdravljenja uhajanja vode. Pri tej metodi se hidrogel vbrizga v sečnico, zaradi česar se zmanjša tveganje za uhajanje vode. Ta metoda se predvsem v Angliji in ZDA čedalje pogosteje izvaja, saj tam niso najbolj naklonjeni uporabi trakovom za preprečevanje inkontinence.

 

Prvič v zgodovini kongresa Top 40, pa se je izvedla tudi učna delavnica iz cistoskopije, ki sta jo vodila dva vrhunska urologa iz UKC Maribor.

Cistoskopija je preiskovalna metoda, pri kateri se s pomočjo optike in vira hladne svetlobe pregleduje notranjost sečnice in mehurja. Metoda služi za diagnostiko patoloških, bolezenskih stanj mehurja.

 

Srečanje je bilo strokovno zelo bogato in pogostokrat je zmanjkalo časa za razpravljanje.

V uroginekologiji je perečih še veliko tem, zato so se prisotni na kongresu v Rogaški Slatini dogovorili, da bodo o tej tematiki govorili tudi na naslednjem srečanju Top 40, ki bo potekal oktobra 2021 v Ljubljani.