Project Description
Ali vas mučijo bolečine v spodnjem delu trebuha in v mali medenici?
Bolečina v mali medenici je lahko akutne ali kronične narave
Akutna bolečina
- Je lahko ginekološkega izvora. Vzrok je lahko v hitri rasti ciste (npr. pred ovulacijo), razpok ciste, zasuk (torzija) jajčnika in razpok zunajmaternične nosečnosti. Vzrok je lahko tudi vnetje jajčnikov.
- Bolečina pa lahko izvira tudi iz prebavil (vnetje slepiča, divertikulitis), sečil (vnetje mehurja, kamni v sečevodu) ali gibalnega aparata (npr. protruzija diska).
Kronična bolečina
- Je tista, ki traja več kot 6 mesecev.
- Lahko se pojavlja ciklično v sredini ciklusa in ob ovulaciji.
- Vzrok kronične bolečine so lahko bodisi endometrioza male medenice ali pa spremembe na jajčnikih in maternici.
- Pogosto je vzrok za bolečino v mali medenici utesnitvev živcev ledveno-križnega dela hrbtenice (protruzije diskov, spinalna stenoza, skolioza), redkeje je vzrok za bolečino v mehurju (kronično vnetje mehurja, prekomerna aktivnost mehurja) ali v črevesu (divertikuloza, ulcerozni kolitis, Crohnova bolezen)
Načini zdravljenja
Počitek, več gibanja, telovadba, zmanjšanje telesne teže.
Po potrebi si najdemo še pomoč psihoterapevta.
Nesteroidni antirevmatiki, antidepresivi.
S pomočjo elektrike (transvaginelno) ali magnetnega polja (magnetni stol) bodisi direktno ali indirektno dražimo pudendalni živec, s čimer povzročimo krčenje mišic medeničnega dna.
Pudendalni blok – s transvaginalnim injiciranjem anestetika zavremo oživčenje bolečega dela male medenice in zunanjega spolovila in na ta način zmanjšamo bolečino na tem področju.